Adwokat

Adwokat – to zawód i misja. Jolanta Turczynowicz-Kieryłło pochodzi z rodziny o wielopokoleniowych tradycjach prawniczych i ekonomicznych.

Jest komplementariuszem kancelarii T. de Virion, J.Turczynowicz-Kieryłło i Wspólnicy. Adwokaci i Radcowie Prawni. Sp.k. www.devtk.pl

Kancelarię prowadzi po śmierci jednego z najwybitniejszych polskich adwokatów Tadeusza de Virion, którego była najbliższym współpracownikiem i wspólnikiem.

Osobiście pielęgnuje też pamięć po śp. Tadeuszu de Virion i kieruje pracami fundacji jego imienia Akademią de Virion.

Jest członkiem prestiżowego Association Henri Capitant des Amis de la Culture Juridique Francaise.

Głównymi zainteresowaniami zawodowymi adwokat Jolanty Turczynowicz – Kieryłło są zagadnienia odpowiedzialności prawnej członków zarządów, rad nadzorczych, dyrektorów finansowych a także przedstawicieli administracji samorządowej i rządowej oraz dziennikarzy.

Adwokat Jolanta Turczynowicz – Kieryłło wyraźnie kontynuuje tradycje rodzinne i chętnie występuje w sporach o obronę polskiego interesu narodowego, m.in. jako pełnomocnik Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych w postępowaniach dotyczących produkcji polskich paszportów oraz dowodów osobistych broniła interesu narodowego przeciwko zagranicznym konsorcjom. Z sukcesem argumentowała, iż bezpieczeństwo Polaków gwarantuje jedynie pozostawienie produkcji dokumentów zawierających dane osobowe Polaków w kraju.

Prowadzi sprawy z dziedziny prawa karnego gospodarczego i karno skarbowego oraz szeroko rozumianego prawa finansowego. Swoją pracę doktorską poświęciła zagadnieniu wartości inwestycyjnej nieruchomości ze szczególnym uwzględnieniem nieruchomości utraconych w trybie dekretów nacjonalizacyjnych, w tym tzw. Dekretu Bieruta.

Jest cenionym twórcą długoterminowych strategii procesowych i bezkompromisowym obrońcą praw i wolności obywatelskich. Jej znakiem rozpoznawczym są sprawy pod ostrzałem mediów i tzw. pojedynki Dawida z Goliatem, w których odnosiła spektakularne zwycięstwa.

Między innymi były to zwycięstwo w procesach policjantów oskarżanych w sprawie porwania K. Olewnika, sprawy w Polsce zakończyły się także wygranymi przed Trybunałem Praw Człowieka w Sztrasburgu, czy uniewinnienie w sprawie lustracyjnej Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP śp. Lecha Kaczyńskiego – Mariusza Handzlika oskarżanego o współprace z służbami bezpieczeństwa pod ps.TW Piotr.

Adwokat Jolanta Turczynowicz Kieryłło jest twórcą Kampanii Społecznej „Szanuje nie hejtuję”.

Jako wieloletni współpracownik twórcy Olimpiad z Wiedzy o Prawach Człowieka prof. dr hab. Tadeusza Jasudowicza we wszystkich wypowiedziach podkreśla, że nie ma absolutnej wolności słowa, gdyż wolność słowa to też odpowiedzialność za słowo.

Na tym tle weszła m.in. w głośny spór z koncernem Agora dotyczący artykułów naruszających dobre imię Narodowego Banku Polskiego. W obronie organów NBP adw. Jolanta Turczynowicz-Kieryłło zastosowała wówczas najostrzejszy procesowy instrument prawny to jest wnioski o zabezpieczenie, które były zdecydowanym zakreśleniem granic wolności prasy.